انواع مقالات، آموزش ها، اخبار و ...

ویتیلیگو

در ویتیلیگو یا بیماری لک و پیس ما با از بین رفتن و تخریب سلولهای ملانوسیت پوست مواجهیم در نتیجه پوستی که رنگدانه خود را از دست داده است کاملا روشن و سفید به نظر می رسد. علت اصلی و مکانیزم دقیق ایجاد ویتیلیگو معلوم نیست ولی شواهد موجود بیشتر دلالت بر دخالت نوعی اختلال خود ایمنی در بروز علائم آن دارد. از جمله شواهد مثبت در تایید این فرضیه ملاحظه آنتی بادی ضد ملانوسیتها و همراهی با سایر بیماریهای اتو ایمیون مثل اختلالات خود ایمنی تیروئید با ویتیلیگوست .
ویتیلیگو به دو شکل بالینی بروز میابد.
۱. Non segmental
۲. Segmental
آنچه در تصویر زیر ملاحظه میگردد فرم segmetal ویتیلیگو می‌باشد که در کودکان شایع تر است. معمولا این فرم در محدوده عصب سه قلوی صورت ایجاد میگردد و همراه با سفید شده زودرس مژه ها یا ابروست. این فرم ویتیلیگو بسیار مقاوم به درمانهای متعارف است ولی به لحاظ ثبات آن کاندید خوبی برای درمانهای کاشت سلولهای ملانوسیتی می باشند.
فرم non segmental ویتیلیگو شایع تر است و معمولا انتها ها مثل دست و پا و اطراف حفرات بدن مثل دهان و تناسلی را بیشتر در گیر میکند. این نوع ویتیلیگو میتواند پیشرونده باشد و به درگیری تمام پوست منجر شود.حداقل یک سوم موارد ویتیلیگو فامیلیال است که این مساله احتمال دخالت مسائل ژنتیک رانیز در بروز بیماری مطرح میکند.
مثل بسیاری از بیماریهای حیطه درماتولوژی مسائل روحی و روانی و استرس در ایجاد و بدتر شدن ویتیلیگو نیز دخالت زیادی دارند.

Related Contents
مطالب مرتبط
ممکن است به مطالب زیر علاقه مند باشید ...
کربوکسی تراپی
کربوکسی تراپی
آموزش, بلاگ, مقالات

کربوکسی تراپی چیست؟ درمان با دی‌اکسید کربن بیشتر با نام کربوکسی تراپی شناخته می‌شود. این روش در درمان سلولیت، تیرگی زیر چشم، ترمیم کلاژن و تخریب رسوبات چربی کاربرد دارد.

اطلاعات بیشتر
پلاسما جت
پلاسما جت
بلاگ, مقالات

با گذر زمان، افراد متوجه اهمیت شادابی پوست و مراقبت از آن در زیبا ماندن چهره می شوند. با توجه به این موضوع، بسیاری از افراد به دنبال داروهای جوان

اطلاعات بیشتر
لیزر موهای زاید
لیزر موهای زاید
آموزش, بلاگ, مقالات

بسیاری از ما بر این باوریم که زیبایی بدن با اصلاح موهای زائد تا حد زیادی تامین می شود، اما با توجه به ترس از عوارض و خطرات ناشی از

اطلاعات بیشتر
Reviews
نقد و بررسی
نظرات کاربران

دیدگاه‌ خود را بنویسید

پیمایش به بالا