preloader

شنبه تا پنج‌شنبه (10-8)

تهران - دولت آباد - فلکه سوم

ساختمان الماس. طبقه سوم.واحد 10

Edit

درباره ما

کلینیک تخصصی پوست و موی وجدان واقع در منطقه 20 تهران با دارا بودن جدید ترین امکانات و بروز ترین پزشکان آماده خدمت رسانی به تمامی عزیزان در زمینه های درمان و زیبایی می باشد

با ما تماس بگیرید

چگونه ناخنهای زیبا و محکم داشته باشیم؟

یکی از بخشهای مهمی که به عنوان یکی از نشانه های سلامت بدن عمل می کند ناخن ها هستند.
🔹مراقبتهای کلی از ناخن:

ناخن نباید به عنوان یک ابزار عمل کند (از جمله باز کردن درب قوطی و…) ناخنهای بلند بیشتر در معرض آسیب میباشند، بنابراین بلند بودن زیاد ناخنها ایده خوبی نیست.
از تیز کردن ناخنها باید اجتناب کرد.
تماس مکرر با آب می تواند باعث خشکی و آسیب پذیری ناخن شود، ناخنها شکننده شده و انتهای آنها ترک می خورد. در هنگام شستشو خصوصاً با مواد شیمیایی بهتر است از دستکش استفاده شود.
کوتاه کردن ناخنها باید به گونه ای باشد که گوشه های ناخن را حفظ کرده و خط رویش ناخن را به شکل مستقیم درآورد. کوتاه کردن غلط ناخنها یکی از علل فرورفتن گوشت به داخل ناخن (in growing nail) است، که باعث نفوذ دردناک بافت اطراف ناخن به کناره های ناخن می گردد.
یکی از شایعترین مشکلات ناخن، بدشکلی آن است که می تواند نشانه ای از مشکلات داخلی بدن باشد و یا ناشی از بدفرمی خود ناخن باشد، در بسیاری موارد افراد سعی می کنند به شکلی ناخن خود را با ناخنهای مصنوعی بپوشانند، در حالیکه این مواد می تواند باعث بد شکلی دائمی ناخن شود.
در بعضی موارد بدشکلی ناخن ناشی از عفونت قارچی ناخن است. با وجودیکه امروزه ترکیبات ضد قارچی متعددی وارد بازار شده است ولی بعضی از عفونتهای ناخن به درمانهای معمول مقاوم هستند.
مواد پاک کننده قوی یا قلیاها می تواند ناخن را دچار نرمی و تخریب تدریجی کند. حلالهای آلی و روغن موتور نیز می تواند باعث نرم شدگی صفحه ناخن شود.
روغنهای معدنی باعث اونیکولیز (جدا شدن ناخن از بستر) و ضخامت زیر ناخن شود.
عفونت کنار ناخن(پارونیشیا) به وسیله عوامل بیرونی متعددی ایجاد شود
. افراد شاغل در آشپزخانه، باغبانها، کشاورزان و نوازندگان پیانو مستعد ابتلا به این بیماری هستند. فرم حاد آن اغلب در قصابها دیده می شود.
ناخنها بهتر است با صابون و برس تمیز شوند. مانیکور شدید و عقب زدن کوتیکول ناخن و نظافت کنار ناخن با وسایل آلوده ممکن است باعث عفونت حاد یا مزمن بافت کنار ناخن می شود.
گوشه کردن کنار ناخن که در واقع شکسته شدن بخش سطحی پوست است به دلیل خشکی و خیس شدن زیاد دست حین کار و شستشو و یا به علت ناخن خوردن ایجاد می شود. بهتر است از دستکش در حین کار استفاده شود و توسط کرمهای مرطوب کننده می توان از ایجاد آن پیشگیری کرد.

آیا کمبود ویتامین و تغذیه تاثیری در ریش ریش شدن اطراف ناخن دارد؟

بله، موثر است . بنابراین می‌توان از مولتی ویتامین ها در کنار رکن اصلی درمان که مرطوب کننده ها هستند استفاده کرد تا به تسریع درمان کمک کند.

بعضی از افراد با وجود مرطوب کردن دست ها باز هم به درمان نتیجه بخش برای ریش ریش شدن اطراف ناخن نمی‌رسند. علت چیست؟ این افراد عوامل شوینده ها، خشک کردن دست بعد از شست و شو و شستشوی با اب گرم را حذف نکرده اند. (زیرا آب گرم باعث خشکی پوست می‌شود )

تاثیر مانیکور بر ریش ریش شدن پوست اطراف ناخن مانیکور که جز تروما ها محسوب می‌شود می‌تواند به پوست اطراف ناخن ها صدمه بزند و باعث ریش ریش شدن اطراف ناخن بشود. همچینن استفاده از لاک و استون خشکی پوست اطراف ناخن را به دنبال خواهد داشت.

آیا ممکن است شکنندگی ناخن ها علل ارثی داشته باشد؟ بله. برخی بیماری های ارثی بر ناخن ها تاثیر می گذارند. مانند اکتودرمال دیسپلازیا که در آن ناخن اصلا شکل نميگيرد یا شکنندگی دارد. با این حال این افراد هم می‌توانند از استفاده از مرطوب کننده ها،ویتامین ها و بیوتین سود ببرند.