preloader

شنبه تا پنج‌شنبه (10-8)

تهران - دولت آباد - فلکه سوم

ساختمان الماس. طبقه سوم.واحد 10

Edit

درباره ما

کلینیک تخصصی پوست و موی وجدان واقع در منطقه 20 تهران با دارا بودن جدید ترین امکانات و بروز ترین پزشکان آماده خدمت رسانی به تمامی عزیزان در زمینه های درمان و زیبایی می باشد

با ما تماس بگیرید

 ریزش ارثی موی زنانه

ریزش ارثی موی زنانه
چه در آقایان چه در خانمها شایعترین علت ریزش مساله ارث و ژنتیک است.اغلب ریزش ارثی در خانمها تشخیص داده نمی شود و ریزش آنها به مسائل دیگری چون اختلال هورمونی ، کم خونی،کمبود املاح به خصوص روی نسبت داده میشود.
که دو نتیجه دارد
۱.مریض دچار استرس بابت ترس از وجود یک مشکل پنهان داخلی در کنار اضطراب ریزش مو میگردد.
۲.بیمار مجبور به صرف هزینه های فراوان بدون ایجاد نتیجه میگردد.
اما تشخیص چگونه است؟

تشخیص معمولا بسیار ساده است اگر در خانمی جلوی سر بیش از پشت مو کم شده بود احتمال زیاد ریزش ارثی دارد.

آیا خانمها هم دچار ریزش ارثی میگردند؟
بله و بیش از اینکه انتظار داریم مبتلا میشوند ریزش موی ارثی در خانمها شیوع ۵۰ درصدی دارد و اغلب تشخیص داده نمیشود و به عوض به مسائلی چون رژیم غذایی،کمبود ویتامین،مشکلات هورمونی و …نسبت داده میشود که این عدم تشخیص مشکل بیمار را دو چندان میکند.

هم خود مشکل ریزش مو و مشکلات روحی روانی ناشی از آن و هم اضطراب و سردرگمی ناشی از عدم تشخیص درست مشکلشان.

درمان دارویی ریزش ارثی زنانه
تنها درمان تایید شده ریزش موی زنانه محلول ماینوکسیدیل ۲ در صد است که فرد در صورت استفاده باید بداند تا استفاده شود تاثیر دارد و در صورت قطع دارو اثرش از بین میرود.
به جز درمان اصلی که ذکر شد درمانهای دیگری که درجه اعتبار کمتری دارند ولی معمولا موثرند داروهای آنتی آندروژن هستند.
این داروها مثل اسپیرونولاکتون،سیپروترون استات،فلوتامید،فینستراید با مهار آندروژن ها به بهبود آندروژنتیک آلوپسی خانمها کمک میکنند ولی باز هم مثل ماینوکسیدیل تا زمان مصرف موثرند و بعد از قطع، اثرشان از بین میرود.
مهمترین نکته‌ای که در موقع مصرف آنها باید دقت شود تراتوژن بودن آنها است خصوصا برای اسپیرونولاکتون و فینستراید و پزشک و بیمار باید بدانند این تراتوژن بودن تا ۳ماه بعد قطع دارو هم میتواند برای جنین احتمالی خانم های در سن باروری خطرناک باشد
لذا توصیه به پیشگیری از بارداری طی مصرف تا ۳ ماه بعد از قطع دارو الزامیست.
اسپیرونولاکتون یک داروی ضد فشار خون با اثر احتباسی بر پتاسیم است لذا در مصرف همزمان با داروهای دیگر باید به این اثر دقت کافی کرد . اسپینولاکتون میتواند اختلال عادت ماهیانه و لکه بینی در وسط سیکل ایجاد کند. دوز اسپیرونولاکتون ۵۰الی ۲۰۰میلگرم روزانه و در فینستراید روزانه ۲.۵ الی ۵میلیگرم میباشد.
برای فینستراید در تحقیقات پزشکی مطالب متناقض زیاد است و بعضی تحقیقات آنرا بی اثر نشان داده‌اند و برخی موثر!.ولی معمولا در تجارب بالینی روزمره پزشکان فینستراید بر ریزش ارثی مو موثرست.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *