preloader

شنبه تا پنج‌شنبه (10-8)

تهران - دولت آباد - فلکه سوم

ساختمان الماس. طبقه سوم.واحد 10

Edit

درباره ما

کلینیک تخصصی پوست و موی وجدان واقع در منطقه 20 تهران با دارا بودن جدید ترین امکانات و بروز ترین پزشکان آماده خدمت رسانی به تمامی عزیزان در زمینه های درمان و زیبایی می باشد

با ما تماس بگیرید

 درمان چین و چروک دور لب

چین‌‌ و‌ چروک‌های لب فوقانی و درمان آن

پدیدارشدن چین‌و‌چروک‌ها روی لب فوقانی، خوشایند نیست؛ چرا‌که بیانگر فرسودگی، سالخوردگی و یا پیری‌زودرس می‌باشد. این عارضه از‌این‌رو بیشتر اهمیت پیدامی‌کند که به‌طورعمده در نزد زنان، چین‌و‌چروک‌های لب فوقانی نمایان‌تر می‌باشد.

دلایل متعددی در ایجاد زودرس و ناخوشایند چین‌و‌چروک‌های لب فوقانی دخیل هستند که مهمترین آنها، سه‌عامل: فوتوتیپ یک و دو (بورها)، شیوه زندگی (درمعرض مستمر و شدید آفتاب بودن، سیگار و…) و سالمندی و پیری می‌باشند.

در فوتوتیپ‌های یک و دو که دارای پوستی شفاف، سفید و لطیف می‌باشند، باگذشت زمان، کشیدن سیگار، میانسالی و ورود به یائسگی، این چین و چروک‌ها نامطلوب و آزاردهنده زودتر و نمایان‌تر از افراد دارای فوتوتیپ پوستی سه‌ و چهار ظاهر‌می‌شوند.

♦️انواع چین و چروک‌ در لب فوقانی:

۱ـ چین و چروک‌های فعال یا Dynamic:

همانگونه که از نامشان نیز مشخص است، به‌هنگام تحرک و فعالیت لب‌ها در صحبت‌کردن، خندیدن، عصبانیت، سیگارکشیدن و یا بوسیدن، این نوع از چین‌وچروک‌ها در لب‌فوقانی ظاهرگشته و پس‌از اتمام آن حالت، به‌طور طبیعی چین‌وچروک‌ها نیز محومی‌گردند.

در دهه چهارم عمر ، این چروک‌های فعال بیشتر نمایان‌شده و ‌بتدریج با بالارفتن سن و ادامه این اسپاسم‌های مکرر، به نوع ثابت تبدیل‌می‌گردند.

۲ـ چین و چروک‌های ثابت یا Static:

باگذشت زمان و افزایش سن و تکرار بیش از پنجاه‌هزار بار اسپاسم عضلات در میمیک صورت، چین و چروک‌های فعال، گذرا و محوشونده، آرام‌آرام آثار خود را روی پوست گذارده و خطوطی عمودی ابتدا ظریف و سپس عمیق و ثابت و ماندگار روی لب‌فوقانی ظاهر‌می‌شوند.

♦️درمان:

۱ـ درمان چین و چروک‌های فعال یا Dynamic:

تنها درمان چین و چروک‌های فعال و محوشونده که پس از اتمام اسپاسم و محوشدن میمیک عضلات صورت نیز محو می‌گردند، فقط تزریق بوتاکس می‌باشد.

تزریق بوتاکس درناحیه لب فوقانی، موجب می‌گردد تا اسپاسم عضلات این ناحیه به‌حدی ضعیف‌شود که چین ‌وچروک‌ها به‌مدت چهار تا شش‌ماه ضعیف و محوگردند.

♦️عوارض تزریق بوتاکس در لب فوقانی:

تزریق بوتاکس در لب فوقانی، بسیار حساس بوده و می‌تواند عوارضی به‌شرح زیر را موجب‌گردد:

ـ افتادگی و کج‌شدن لب فوقانی.
ـ اختلال در میمیک لب و صورت.
ـ اختلال در اسپاسم عضلانی لب فوقانی؛ به‌طوری‌که فرد عاجز از بوسیدن، سیگارکشیدن و هرگونه ایجاد اسپاسم ارادی عضلات لب فوقانی گردد.

از این‌رو به‌لحاظ حساسیت بیش از حد لب فوقانی، پزشک باید بر آناتومی عضلات این ناحیه شناخت جامعی داشته باشد.
پزشک باید به نوع بوتاکس، تعداد واحدهای بوتاکس رقیق‌شده در هر سی‌سی و انتخاب دقیق محل‌های تزریق بوتاکس، آگاهی و تسلط کامل داشته باشد.

۲ـ درمان چین و چروک‌های ثابت یا Static:

• رادیوفرکوئنسی:
رادیوفرکوئنسی شیوه‌ای کاملاً غیرتهاجمی بوده و موجب جوانسازی پوست و کاهش ضخامت پوست‌های فرسوده و پیرگشته و از این‌رو بر چین‌های ثابت لب فوقانی اثر نموده و چین‌وچروک‌های سطحی و کم‌عمق را محو و چین‌های عمیق را کم‌عمق و سطحی می‌نماید.

بدیهی است که تعداد جلسات مورد نیاز، بستگی به وضعیت هر فرد، سن، جنس، عمق و تعداد چین‌ها خواهد داشت.

• هایفو (HIFU):
هایفو ، امواج بدون عارضه اولتراسوند است که به عمقی‌ترین لایه عضلانی پوست (SMAS) هدایت‌شده و با تحت‌تاثیر قراردادن آن، سبب سفتی، کشیدگی و لیفت صورت می‌گردند.
از‌ایـن‌رو به هایـفو، لیـفت بـدون جراحی صورت یا Non Surgical Lifting نیز اطلاق‌می‌گردد.

هایفو روی چین‌های عمیق و شلی و افتادگی عضلات صورت و از‌جمله بر لب‌فوقانی، اثر‌نموده و سبب کشیدگی و لیفت لب‌فوقانی می‌گردد.
البته عوارضی هم دارد لذا بیمار هایفو باید به درستی انتخاب شود .

• فیلرها:

تزریق ژل، اقدام رایجی است که درصورت استفاده از ژل استاندارد توسط پزشک مجرب می‌تواند درمدت زمان معینی، چین‌های عمیق و عمودی در لب‌فوقانی را محوسازد.
در تزریق چین‌های عمیق لب فوقانی، باید فیلرهایی‌که برای تزریق لب از آنها استفاده می‌گردد را به‌کار برد.

انتخاب ژل استاندارد و بدون عوارض‌جانبی، ازجمله مسئولیت‌های خطیر پزشک تزریق‌کننده می‌باشد.

پزشک تزریق‌کننده باید از تزریق:
کلاژن، سیلیکون، فیلرهای دائمی، پاژ و محصولات تولیدشده توسط کمپانی‌های مشکوک اکیداً پرهیز نماید.

• لیزرها:

ـ لیزر CO2 فرکشنال:
این لیزر با تأثیر‌بر لایه‌عمقی پوست، باعث تحریک ارگانل‌ها برای تحقق جوان‌سازی پوست گشته و از‌دیگر‌سو، منافذ باز و ناهموار در لایه سطحی و شاخی و ضخیم پوست را محو‌کرده و پوست‌جوان، لطیف و شادابی را ایجاد‌می‌نماید.
بنابراین برای کم‌عمق‌نمودن و (البته با چندین جلسه درمان) محوکردن چین‌های عمیق لب فوقانی، لیزر CO2 فرکشنال، انتخاب مناسبی می‌باشد.

ـ لیزر Erbium:
این لیزر در زمره لیزرهای تهاجمی است که با هدف قراردادن لایه شاخی پوست و
همینطور تحریک لایه عمقی پوست، جوانسازی پوست را انجام‌داده و کم‌عمق‌‌نمودن چین‌های‌عمیق لب‌فوقانی را نیز سبب‌می‌گردد.

-روشهای جدیدی چون کربوکسی تراپی ، نخ گذاری ، پیلینگ و جت پلاسما هم در درمان چین و چروک دور لب تاثیر به سزایی دارند .

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *